Z ŻYCIA HUFCA


XI ZŁAZ HARCERSKI Z KONTEKSTU  WYRWANY

- SZLAKIEM WIELKIEJ NIEPODLEGŁEJ POLSKI

  

                W dniach 12-14 października Sulęcin znów zagrzmiał gromkim "Czuwaj!". W tych dniach na naszych sulęcińskich ziemiach 3 DSH RED ONE im. Cichociemnych zorganizowała X Złaz "Z kontekstu wyrwany - Szlakiem Wielkiej Niepodległej Polski". Tym przedsięwzięciem harcerze chcieli uczcić 22 rocznicę powstania drużyny 10 października 1996r. , 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100 rocznicę powstania ZHP. Na Złazie razem z organizatorami bawiło się 130 harcerzy z  Sulęcina, Glisna, Cybinki, Kłodawy, Myśliborza, Rogozińca, Smogór, Zielonej Góry, Bytomia Odrzańskiego, Skwierzyny (...)    CZYTAJ CAŁOŚĆ


XI RAJD HARCERSKI CZERWONA JEDYNKA "SZLAKIEM CICHOCIEMNYCH"

 

W  dniach 20-22.04.2018 roku w Sulęcinie odbył się XI Rajd Harcerski „Czerwona Jedynka”. Wzięło w nim udział około 180 harcerzy organizowanych  w 20 patrolach. Patrole przyjechały do nas  z całego województwa, między innymi z  Cybinki, Glisna, Sulęcina, Smogór, Starościna, Międzychodu, Strzelec Krajeńskich, Międzyrzecza, Zgorzelca, Kostrzyna nad Odrą, Witnicy, Drezdenka, Przytocznej, Rzepina, Zbąszynka, Trzcianki i Kłodawy.  Razem z organizatorami na rajdzie było 220 osób. Harcerze mieli możliwość współzawodniczyć  ze sobą na dwóch trasach: starszoharcerskiej i wędrowniczej. Patronat nad trasą starszoharcerską objął Starosta Powiatu Sulęcińskiego Pan Adam Basiński, a patronat nad trasa wędrowniczą - Burmistrz Sulęcina Pan Dariusz Ejchart.  <CZYTAJ WSZYSTKO>


X ZŁAZ HARCERSKI Z KONTEKSTU  WYRWANY JUŻ ZA NAMI

 

W dniach 13-15 października 2017r. Sulęcin znów zagrzmiał gromkim "Czuwaj!". W tych dniach na naszych sulęcińskich ziemiach 3 DSH RED ONE im. Cichociemnych zorganizowała X Złaz "Z kontekstu wyrwany Szlakiem Wielkiej Czerwonej Jedynki". Tym przedsięwzięciem harcerze chcieli uczcić 21 rocznicę powstania drużyny. Na Złazie razem z organizatorami bawiło się 100 harcerzy Sulęcina, Glisna, Cybinki, Słubic, Międzychodu, Myśliborza, Rogozińca, Starościna, Zbąszynka, Kostrzyna.  <CZYTAJ DALEJ>


X Rajd Harcerski Czerwona Jedynka za nami

 

 

            W dniach 21 - 23.04.2017 roku w Sulęcinie odbył się X Rajd Harcerski "Czerwona Jedynka". Uczestniczyło w nim ponad 200 harcerzy skupionych w 25 patrolach. Harcerze przyjechali z całego województwa i nie tylko, a mianowicie z Nowej Soli, Gorzowa, Słubic, Cybinki, Glisna, Sulęcina, Smogór, Starościna, Rogozińca, Zbąszynka, Kostrzyna, Strzelec Krajeńskich, Międzyrzecza, Skwierzyny, Zielonej Góry, Międzychodu, Myśliborza. Razem z organizatorami było to 250 osób. Harcerze rywalizowali ze sobą na dwóch trasach: starszoharcerskiej i wędrowniczej. Patronat nad trasą starszoharcerską objął Starosta Powiatu sulęcińskiego Pan Adam Basiński, a patronat nad trasa wędrowniczą objął Burmistrz Sulęcina Pan Dariusz Ejchart. Patronat medialny nad całą imprezą objęła TVP Gorzów.

Cały artykuł TUTAJ 


"PLEMIĘ SZAREGO ORŁA"

 

W dniach 28-30.10.2016 i 11-13.11.2016 odbył się w Gliśnie  Kurs Przewodnikowski "Plemię Szarego Orła" organizowany przez Zespół Kształcenia Hufca Sulęcin. W kursie wzięło udział 22 uczestników z hufców: Sulęcin, Słubice, Zielona Góra, Żary, Kostrzyn, Myślibórz. Fabuła kursu opierała się na pracy plemienia indiańskiego. Uczestnicy zostali podzieleni na rodziny. Każda z rodzin wybrała sobie nazwę, swojego wodza (zastępowego), ułożyła okrzyk, taniec, zrobiła totem oraz przygotowała swoje miejsce noclegowe. W tych rodzinach pracowali i wykonywali zadania na kursie i zadania międzyzbiórkowe. Każdego dnia odbywało się podsumowanie dnia, na którym każdy mógł wręczyć drugiej osobie lub zostawić dla siebie indiańskie pióro - symbol wdzięczności, przeprosin, zadowolenia z samego siebie. Podczas pierwszego podsumowania dnia wódz "Mądra Sowa" (Komendantka kursu) oficjalnie przyjęła wszystkich kursantów w poczet swojego plemienia i nadała im indiańskie imiona.  Kurs był okazją do zdobycia wiedzy i nowych umiejętności przydatnych do pełnienia funkcji instruktorskich. Nie zabrakło również wymiany doświadczeń, integracji środowisk, pokazania nowych form pracy, utrwalenia regulaminów oraz nocnych Polaków rozmów do białego rana. Wszyscy kursanci zdali kurs z wynikiem pozytywnym. 

     Dziękuję kadrze instruktorskiej oraz naszym wspaniałym Szefom Kuchni za pomoc w organizacji kursu. Bez Waszej pomocy ciężko by było zrealizować tak wspaniałe przedsięwzięcie. Uczestnikom życzę realizacji marzeń, dążenia do postawionych sobie celów oraz wielu przygód już na instruktorskim szlaku. Do zobaczenia :)

 

                                                                                                    Czuwaj!

                                                                                              Komendantka Kursu

                                                                                             hm. Katarzyna Pawlik


I RAJD "Z SOSNĄ" - STAROŚCIN

 

    W dniach 4-6 listopada 2016r.  odbył się I Rajd Harcerski z "Sosną,, organizowany przez  PDW Knieja, działającą przy Technikum Leśnym w Starościnie. W naszym rajdzie wzięło udział 14 patroli co dało nam łącznie 160 uczestników.  Po przyjeździe uczestników  odbył się apel, a następnie zwiedzanie szkoły z atrakcjami. Nie zabrakło charakteru harcerskiego i leśnego. Uczestnicy mogli sprawdzić się w walkach judo, w wiedzy leśnej oraz zobaczyć najciekawsze miejsca w naszej szkole. O godz. 22:30 rozpoczęliśmy grę nocną fabularną na terenie szkoły. Przenieśliśmy się do lat 50-tych, kiedy to w Starościnie był szpital psychiatryczny. Organizatorzy spisali się na medal z przygotowaniem i ciekawymi strojami. 
      Następnego dnia od ranka patrole ruszyły na grę dzienną,którą zorganizowaliśmy na terenie dwóch sąsiednich Nadleśnictw ( Rzepin i Torzym). Harcerze mieli do wykonania zadania na rozmaitych punktach. Po zakończeniu pierwszej części wszyscy udali się na obiad do wiaty edukacyjnej a następnie ruszyli w dalszą trasę. Wszyscy wrócili szczęśliwie do bazy rajdu. Drużyny udały się na odpoczynek, a komenda rajdu zaciekle liczyła punkty.
     Wieczorem wszyscy zgromadziliśmy się na apelu podsumowującym rajd w naszej auli szkolnej. Wraz z Dyrektorem, Panem Przemysławem Jarosikiem wręczyliśmy nagrody najlepszym, a wszystkim pozostałym patrolom drobne upominki i sadzonki sosny.  Z uśmiechem na twarzy przenieśliśmy się do Harnasiówki, aby wspólnie spędzić ostatnie chwile.  W niedzielę rano zjedliśmy posiłek i każda z drużyn udała się w swoją stronę. 

      Serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie  naszemu kochanemu Dyrektorowi Technikum Przemysławowi Jarosikowi, Profesorom P. Andrzejowi Jankowskiemu za poprowadzenie rewelacyjnych zajęć z judo oraz P. Robertowi Łukaszewiczowi za pomoc w transporcie i organizacji. Chcielibyśmy podziękować Paniom Kucharkom i Panu Mirkowi za przepyszne posiłki, Panu Januszowi Wilińskiemu za dostęp do pomieszczeń i zaufanie, jakim nas obdarzył, Panom Konserwatorom, Radzie Rodziców i wszystkim, którzy przyczynili się do stworzenia tak pięknej imprezy harcerskiej.

      Dziękujemy naszym sponsorom: Nadleśnictwu Rzepin, Torzym, Firmie Janeco, producentom Wody Rzepinianki oraz Rodzicom, którzy ciągle nas wspierali. Dziękujemy całej Komendzie Hufca Sulęcin i Komendzie Rajdu oraz PDW Knieja za przygotowanie tak wielkiej i wspaniałej imprezy.  Dziękujemy uczestnikom za przybycie oraz świetną zabawę.
Zapraszamy w następnym roku do naszego zaczarowanego technikum!


Czuwaj!    

pwd Julia Ekes


WYJAZD NA MRU - 20 URODZINY 3 DSH RED ONE im. Cichociemnych

 

            Nasza historia - historia 3 DSH RED ONE im. Cichociemnych,  zaczyna się 10 października 1996 roku i trwa aż po dziś dzień. Przeżyliśmy razem wspaniałych 20 lat pełnych wzlotów i upadków, przyjaźni, przygód na harcerskim szlaku oraz wiele ukształtowanych postaw, charakterów i zdobywania nowych umiejętności wśród dzieci i młodzieży.

Jedną z naszych tradycji od początku jest zwiedzanie poligonu, strzelanie oraz wizyty na Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym.  I tym razem postanowiliśmy realizować naszą tradycję. Dlatego też w dniach 15-16 października zorganizowaliśmy wyjazd na bunkry, gdzie drużyna zwiedzała stare miejsca wyjazdowe w tym część południową MRU od miejscowości Bródki do Przytocznicy , Pętlę Nietoperską i miejscówkę RED ONE, gdzie wspominano przy herbacie i dobrym humorze wszystkie lata z życia drużyny. Pamiętam jak dziś pierwszą zbiórkę, 10 października 1996r., kiedy 6 harcerzy zaczęło tworzyć historię, która żyje w Nas do dziś. Z rozrzewnieniem wspominam przebyte przygody, zbiórki, rajdy, obozy, sytuacje pełne radości, a czasami pełne smutku gdy na wieczną wartę odchodzili nasi przyjaciele. 

Po nocnych harcerzy rozmowach, litrach wypitej herbaty i wspomnieniach zostało nam posprzątanie i niedosyt przygód. Do zobaczenia na harcerskim szlaku. Czekamy na kolejne wyzwania. Chcesz poznać naszą historie bliżej i przeżyć wiele wspaniałych przygód - zapraszamy. Spotykamy się w każdą środę w harcówce przy ul. Park Bankowy 1 (piwnica Spółdzielni Mieszkaniowej) w godz. 18.00 - 19.30.  

                                                                                                    CZUWAJ!

                                                                                  Zastępowy Zastępu BLACK ONE

                                                                                              phm. Artur PAWLIK

 

 


IX ZŁAZ HARCERSKI "Z KONTEKSTU WYRWANY"

 

  7 października już od godziny 16:00 na Winnej Górze widać poruszenie. To harcerze z 3 DSH RED ONE im. Cichociemnych czynią ostatnie przygotowania do harcerskiej imprezy. W dniach 7 - 9 października 2016 roku odbył się tu IX już Złaz Harcerski "Z kontekstu wyrwany". Wzięło w nim udział 100 harcerzy z Hufca Sulęcin, Międzychód, Myślibórz i Słubice. Harcerska brać oprócz tego, że przyjechała na Złaz, przyjechała również uczcić 20 urodziny 3 DSH RED ONE. Pierwszy dzień Złazu rozpoczął się zakwaterowaniem uczestników oraz apelem rozpoczynającym imprezę. Po apelu wszyscy uczestnicy udali się do Klubu u Bulka, gdzie odbył się koncert przyjaciela drużyny Łukasza "Łyczka" Łyczkowskiego w klimacie rockowo - rock&roll'owym oraz Uli Zdrojewskiej i Tomka Bisia, którzy fantastycznie rozbawili publiczność harcerskimi piosenkami. Po koncercie przyszedł czas na przyjacielskie pogaduchy, zabawy w grupach oraz wspominki przeżytych razem imprez na harcerskim szlaku. W międzyczasie pokaz fire show przygotowali dla uczestników grupa harcerzy KamFire.  CZYTAJ DALEJ 


IX RAJD HARCERSKI "CZERWONA JEDYNKA"

u CICHOCIEMNYCH ZA NAMI

           

             Opadł kurz, odeszło zmęczenie pozostało już tylko wspomnienie. Właśnie zakończył się IX Rajd "Czerwona Jedynka" organizowany przez 3 DSH "RED ONE" im. Cichociemnych w dniach 22-24.04.2016 roku. Na starcie pojawiło się 198 harcerzy zorganizowanych w 19 patrolach. Zjechały drużyny z Sulęcina, Glisna, Smogór, Trzemeszna Lubuskiego, Zbąszynka, Kostrzyna, Kamionnej, Starościna, Strzelec Krajeńskich, Słubic, Skwierzyny, Gorzowa Wlkp., Nowej Soli. Celem rajdu była dobra harcerska zabawa oraz promocja miasta Sulęcina i okolic. W tym roku nasza drużyna postanowiła pokazać innym kolejne urokliwe zakątki znajdujące się przede wszystkim na terenie poligonu wojskowego w Wędrzynie i okolicach. CZYTAJ DALEJ...


JARMARK KOGUCI 2016

 

19 marca 2016r., w Niedzielę Palmową, na Rynku w Sulęcinie odbył się Ósmy Polsko-Niemiecki Jarmark Koguci.

Na Placu Czarnieckiego znalazły się stoiska wielu instytucji z okolic Sulęcina a między nimi kolejny raz stanęli harcerze Hufca Sulęcin ze słodkimi wypiekami, swojskim chlebem i ozdobami wielkanocnymi.

Mimo nieprzyjaznej pogody na placu panował ciepły i świąteczny klimat. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, a uzyskane ze sprzedaży środki zasilą konto Hufca.


DMB 2016 W HUFCU SULĘCIN

 

W dniu 22.02.2016 r. na sali widowiskowej SOK w Sulęcinie, harcerze naszego Hufca świętowali 159 urodziny założyciela skautingu, generała Roberta Baden-Powella, urodzonego 22 lutego 1857r.

Dla nas, harcerzy, jest to szczególny dzień, który obchodzimy bardzo uroczyście. Dzisiejsze obchody tego szczególnego święta dały możliwość wręczenia wyróżnień i podziękowań naszym Druhom i Druhnom. Dh hm Maria Kinowska otrzymała Złoty Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”. Druh phm Artur Pawlik otrzymał ryngraf ze szczególnymi podziękowaniami od Komendanta Chorągwi ZHP hm Artura Dolińskiego. Wyróżnienia Komendanta Hufca w Sulęcinie otrzymało 14 instruktorów. Podziękowania otrzymali również burmistrz Sulęcina Dariusz Ejchart oraz starosta sulęciński Patryk Lewicki.

Po wręczeniu wyróżnień i podziękowaniach, mogliśmy wysłuchać programu artystycznego w wykonaniu 6 Gromady Zuchowej „Mądre Ptaki” oraz wsłuchać się w śpiew harcerskich piosenek przy dźwiękach gitar przy elektro-ognisku i świeczkach. Pojawił się również poczęstunek i godzina pląsów i zabaw harcerskich.

Generał Robert Baden-Powell oraz jego małżonka Olave Baden-Powell, która również urodziła się 22 lutego, tylko w roku 1889, do dzisiaj uważani są za Naczelnych Skautów Świata. Dzień Myśli Braterskiej uświadamia wszystkim harcerzom, że wszyscy jesteśmy równi braćmi, bez względu na wiek i przynależność państwową.


MIASTECZKO HARCERSKIE - WOŚP 2016

 

 

Jak co roku, nasz Hufiec brał czynny udział w organizacji 24 Finału WOŚP. W niedzielę, 10 stycznia, na Rynku pojawiło się Miasteczko Harcerskie, na terenie którego mali mieszkańcy Sulęcina mogli pośpiewać i popląsać przy harcerskiej muzyce oraz spróbować swoich sił w przejściu przez most linowy i wspinaczce na wieżę ze skrzynek. Zuchy i harcerze biorący bezpośredni udział w zbiórce pieniędzy zebrali ponad 3 tys złotych. Dziękujemy wszystkim zuchom, harcerzom i instruktorom, którzy przyczynili się do sukcesu tego przedsięwzięcia.


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


11 listopada 2015r obchodziliśmy 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Sulęcinie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęto mszą św. w intencji Ojczyzny, na której nie zabrakło harcerzy ze sztandarem. Po mszy w Sulęcinskim Ośrodku Kultury odbyła się oficjalna część miejskich obchodów Święta Niepodległości.  Harcerze naszego hufca wraz z gimnazjalistami i zespołem Bene Vestri przedstawili montaż słowno-muzyczny zatytułowany „Bez tej miłości nie można żyć”. Odegrano szczególnie ważne dla Polaków sceny z okresu zaborów. SOK rozbrzmiewał piosenkami prezentującymi swoją treścią i muzyką historię ostatnich 200 lat naszego narodu. Uroczystości zakończyły pokazy tańca przygotowane przez dzieci z przedszkola nr 1 i 2 w Sulęcinie. Wysoki poziom występu świadczy o owocnej współpracy różnych jednostek z sulęcińskimi harcerzami.


NARAMIENNIK DLA KOMENDANTKI


30 października 2015r odbyło się uroczyste nadanie Naramiennika Wędrowniczego druhnie Karinie Apanowicz. Jak to zwykle bywa, cała sprawa trzymana była w sekrecie przez wszystkich. Kilka dni wcześniej dh Karina otrzymała nietypowy list, w którym zaszyfrowana informacja kierowała ją nad jezioro Ostrowskie w dniu 30.10.2015r. Tam czekały na nią 3 zadania zgodnie z 3 siłami symbolizowanymi przez płomienie wędrowniczej watry. Musiała wejść na drzewo, aby zdobyć naramiennik, rozwiązać kilka zagadek oraz przejść trasę w polarowym szlafroku, którego dotyku nie znosi ;). Po wzorowym wykonaniu wszystkich zadań, druhna Karina dołączyła do nas, mogła zmienić strój na swój mundur harcerski, aby rozpalić swoją wędrowniczą watrę, nad którą oficjalnie, delikatnie parząc swoją dłoń otrzymała swój własny i zasłużony Naramiennik Wędrowniczy. Po wszystkich gratulacjach i chwilach wzruszenia towarzyszyliśmy dh Karinie w drodze do samochodu, a następnie także ruszyliśmy w kierunku swoich domostw. Jeszcze raz najszczersze gratulacje!!! :)


PAMIĘTAJMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI


To już tradycja, że tuż przed dniem Wszystkich Świętych, sulęcińscy harcerze uzbrojeni w grabie, rękawiczki i worki na śmieci odwiedzają miejski cmentarz, by uporządkować zaniedbane groby w kwaterze dziecięcej oraz opuszczone groby w najstarszej części cmentarza.

Harcerze zapalają również znicze oraz symboliczną minutą ciszy i chwilą modlitwy oddają cześć i pamięć zmarym sulęcińskim instruktorom ZHP.

Na wyjątkową zbiórkę zorganizowaną w czwartek 29.10.2015. na cmentarzu w Sulęcinie przyszło kilkadziesiąt zuchów i harcerzy z drużyn: 3DSH Red One, 9 DH Płomyki, 42 DW Ventus, 8 GZ Mądre Ptaki oraz 1 DH Saltus.

- Jesteśmy tu co roku – zapewnia phm Natalia Wójcik, drużynowa 9 DH Płomyki. Podobnie jak harcerze w innych miejscowościach, pamiętamy o tych, o których nie zawsze ma się już kto troszczyć. 


XXIV ZJAZD SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZY HUFCA


W dniu 24.10.2015r. odbył się XXIV Zjazd Hufca Sulęcin. Zjazd obradował nad oceną pracy władz hufca minionej kadencji, uchwalił program rozwoju na lata 2015-2019 oraz wybrał nowe władze. Nad prawidłowym przebiegiem spotkania czuwał Komendant Chorągwi Ziemi Lubuskiej hm Artur Doliński oraz przewodniczący Zjazdu dh Jerzy Lasota.

Kończąca się kadencja to podsumowanie czteroletniego okresu pracy sulęcińskich harcerzy. Komendant hufca phm Artur Pawlik przedstawił sprawozdanie z pracy komendanta i komendy hufca za okres mijającej kadencji, swoją opinię wyrazili również Przewodniczący Komisji Rewizyjnej hm Wiesław Wójcik oraz Komendant Chorągwi hm Artur Doliński, którzy wysoko ocenili pracę komendanta i komendy hufca. Po dyskusji nad sprawozdaniami  zjazd udzielił absolutorium ustępującym władzom.

Podczas zjazdu wyłoniono nowe władze. W wyniku głosowania komendantem sulęcińskiego hufca na kolejną kadencję została pwd Karina Apanowicz.

W składzie nowej komendy znaleźli się:

- phm Artur Pawlik- z-ca ds. logistyczno-organizacyjnych

- hm Katarzyna Pawlik- z-ca ds. programowych

- hm Jerzy Lasota-skarbnik

- pwd Sebastian Marciniak- kwatermistrz

Zjazd również zdecydował o wyborze składu komisji rewizyjnej:

- hm Wiesław Wójcik

- pwd Patryk Pawlik

- pwd Tomasz Leszczyłowski

Na Zjeździe przyjęto uchwały wytyczające główne kierunki rozwoju hufca na lata 2015-2019 oraz podtrzymujące tradycje działalności sulęcińskiego harcerstwa.

Odśpiewaniem piosenki "Bratnie Słowo" w tradycyjnym harcerskim kręgu zakończono obrady XXIV Zjazdu Hufca ZHP im. Osadników Wojskowych w Sulęcinie.


WYJAZD NA MRU - 19 URODZINY 3 DSH RED ONE im. Cichociemnych

 

W dniach 17-18.10.2015r. w ramach obchodów 19 Urodzin 3 DSH RED ONE został zorganizowany wyjazd na bunkry, gdzie drużyna zwiedzała stare miejsca wyjazdowe, w tym grupę warowną Shil, muzeum w Pniewie, Pętle Nietoperską i miejscówkę RED ONE, gdzie wspominano przy herbacie i kronice 19 lat, przez które przeszła drużyna, osoby, rajdy, sytuacje pełne radości i zadumy. Po noclegu zostało nam posprzątanie i niedosyt przygód.

Czekając na nowe wyzwania i przygody - do zobaczenia na harcerskim szlaku.

                                                                                              CZUWAJ!

                                                                                  Zastępowy Zastępu BLACK ONE

                                                                                              phm. Artur PAWLIK


VIII ZŁAZ HARCERSKI "Z KONTEKSTU WYRWANY"

 

            W dniach 9-11 października harcerze z 3 DSH RED ONE im. Cichociemnych zorganizowali VIII Złaz Harcerski „Z Kontekstu Wyrwany”, w którym wzięło udział 90 harcerzy z Hufca Sulęcin i zaprzyjaźnionych Hufców. Złaz rozpoczął się zakwaterowaniem i rozdaniem plakietek oraz kubków okolicznościowych z okazji 19 Urodzin Drużyny. Następnie odbył się koncert ze śpiewograniem razem z wokalistą zespołu 5 RANO Łukaszem Łyczkowskim. Wieczór zakończono wyświetleniem filmu z VIII Rajdu Harcerskiego CZERWONA JEDYNKA.

Sobotni dzień rozpoczął się pobudką i śniadaniem oraz wędrówką na Poligon Wędrzyn - Nowy Mur , gdzie chor. Mirosław Stasiłowicz przeprowadził zajęcia z  historii powstania naszego poligonu i z promocji Narodowych Sił Rezerwowych . Po wycieczce i oprowadzeniu po Nowym Murze chor. Czesław Sobucki  przeprowadził zajęcia na ośrodku "Psychol" . Po zajęciach Harcerze gromkim CZUWAJ podziękowali instruktorom za poświęcony czas i przekazanie własnych doświadczeń związanych ze służbą wojskową. Kolejnym etapem wędrówki był obiad nad jeziorem Ostrowskim zabezpieczony przez Pana Mieczysława Pawlika i Panią Marzenę Zgoła. Po naładowaniu baterii instruktorzy Hufca udali się na organizację bramy weselnej dla byłego harcerza drużyny RED ONE Marcina i Agnieszki Popis, a uczestnicy Złazu po powrocie z wędrówki przebrali się i udali na salę do Gimnazjum na gry i zabawy z piłką.

Po powrocie nadszedł czas na  świętowanie 19 Urodzin 3 DSH RED ONE im. Cichociemnych. Historia drużyny toczy się od 10 października 1996. Zostało odśpiewane sto lat i skonsumowany  tort. Przy wspólnym biesiadowaniu wspominano 19 lat harcerskich przygód oraz oglądano albumy ze zdjęciami. Następnie na uroczystym apelu drużynowy 3 DSH RED ONE rozdał podziękowania dla członków drużyny z okazji urodzin, i w ten wieczór - 10 października 2015 o godz 23:00 phm. Artur Pawlik przekazał drużynę bratu pwd. Patrykowi Pawlikowi. Sam zaś został zastępowym BLACK ONE - zastępu Rady Przyjaciół Drużyny. Apel zakończono kręgiem i piosenką "Bratnie Słowo". Drużyna podsumowała pracę dh Fizola i przy ognisku podziękowała za 10 letnią pracę na funkcji drużynowego.

Podczas niedzielnego pożegnania uczestnicy wspominali, ze nie mogą się doczekać już  kolejnej edycji Czerwonej Jedynki i Złazu z Kontekstu Wyrwanego. Do zobaczenia na harcerskiej drodze podczas kolejnych zmagań w harcerskim mundurze.

                                                                  Z podziękowaniami i harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ!

                                                                  Komendant VIII Złazu Harcerskiego "Z Kontekstu Wyrwany'         

                                                                                              phm. Artur PAWLIK 


70 ROCZNICA POWSTANIA ZHP NA ZIEMI SULĘCIŃSKIEJ

 

Po 70 latach działalności ZHP na Ziemi Sulęcińskiej nadszedł czas na podsumowanie dorobku instruktorów i harcerzy naszego Hufca. Uroczysta gala rozpoczęła  się  3 października 2015r. o godz. 11:00 na sali widowiskowej w Sulęcińskim Ośrodku Kultury. Po przywitaniu Gości, wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu Hymnu ZHP przyszedł czas na wyróżnienie instruktorów Hufca Sulęcin, zaproszonych Gości i Przyjaciół Drużyn naszego Hufca. Wręczono wiele znaczących odznaczeń, m.in. Srebrny i Brązowy Krzyż „Za zasługi dla ZHP”, Złote i Srebrne Odznaki Rady Przyjaciół Harcerstwa, Logo Chorągwi Ziemi Lubuskiej, Odznakę „Służba Dziecku” czy Złoty Liść Dębu.

Odznaczeniami "Zasłużony dla Gminy Sulęcin" na Uroczystej Gali zostali wyróżnieni przez Burmistrza Miasta dh. Wiesław Wójcik, dh. Katarzyna Pawlik i dh. Artur Pawlik, zaś Skarbnik Hufca, dh. Jerzy Lasota otrzymał z rąk Wicestarosty Sulęcińskiego p. Michała Deptucha „Złoty Herb Powiatu Sulęcińskiego” oraz podziękowania za długoletnią służbę i trud włożony w kształtowanie charakteru instruktorów i harcerzy.

Po uroczystej Gali nadszedł czas na koncert historyczny i wspomnienia z 70 lat działalności Hufca. Harcerzy i zuchów zaproszono  na bieg terenowy ulicami Sulęcina poświęcony historii ZHP na Ziemi Sulęcińskiej, a instruktorów i wędrowników - na wspólne ognisko w kręgu z Seniorami Hufca Sulęcin. To był czas na wspomnienia, jak kiedyś działały drużyny, żywą historię opowiedzianą przez dh Halinę Wojdygę i wspomnienia tych, którzy do dzisiaj wspierają harcerstwo w Sulęcinie, a mają za sobą bagaż doświadczeń w życiu harcerskim. Dh Jerzy i Halina Lasota, dh Maria Kinowska - to osoby bez których nie było by przy tym ognisku osób, dla których ideały i szacunek do munduru to cel życiowy.

Bieg kończył się  wspólnym ogniskiem w miasteczku harcerskim z kiełbaską i dobrym humorem w tym dniu, pełnym niespodzianek i zadowolenia.

To był dopiero półmetek, bo o godzinie 20:00 rozpoczął się koncert dla mieszkańców Miasta Sulęcin z okazji 70 Rocznicy ZHP na Ziemi Sulęcińskiej. Koncert harcerski zagrał zespół NO NAME, a koncert szantowy - instruktorzy i harcerze Hufca. Po dobrej zabawie nadszedł czas na zawiązanie KRĘGU i odśpiewanie pieśni „Bratnie Słowo”. Komendant Hufca Sulęcin phm. Artur PAWLIK podziękował za sprawną organizację 70 Rocznicy i puścił iskierkę przyjaźni. Po powrocie iskierki pozostało nam już rozwiązanie kręgu i pożegnanie się harcerskim CZUWAJ!

Do zobaczenia na Harcerskim Szlaku! 

 

                                                                                  Komendant Hufca Sulęcin ZHP

                                                                                         phm. Artur PAWLIK


 NADANIE NARAMIENNIKA WĘDROWNICZEGO DH ANI, DH TOMASZOWI ORAZ DH MATEUSZOWI

 

Samotna wędrówka – każdy powinien przynajmniej raz odbyć taką wędrówkę z samym sobą - bez telefonu, słuchawek, Facebooka… Tylko ty i twoje myśli… 

Tak też było w przypadku dh Ani Waldun, dh Tomasza Bździucha oraz dh Mateusza Sikory, którzy  późnym piątkowym  wieczorem (29.05.2015) odbyli swoją wędrówkę po naramiennik wędrowniczy. Kierunek ich wędrówki wyznaczała dewiza wędrownicza.

Cała trójka zmierzyła się z Siłą Ciała - przeciągając się po linie rozwieszonej nad taflą jez. Ostrowskiego, Siłą Ducha - pomagając przypadkowej  nieprzytomnej osobie, Siłą Rozumu - rozwiązując skomplikowane zagadki logiczne. Kandydaci na wędrownika po wysłuchaniu krótkich opowieści i zmierzeniu się z zadaniami Sił, otrzymali drewno, korę brzozy oraz 3 zapałki, za pomocą których rozpalili swoją pierwszą wędrowniczą watrę.

Klęcząc przy swoich  watrach z wyciągniętą nad ogniem dłonią wszyscy probanci otrzymali od HO Dariusza Cichały naramiennik wędrowniczy i tym samym zasilili grono wędrowników w naszym hufcu.

Gratulujemy dh Ani, dh Tomaszowi i dh Mateuszowi i życzymy, aby ciepło i blask ich wędrowniczego ogniska na stałe płonęło w ich sercach.


 PRZYJMUJĘ OBOWIĄZKI INSTRUKTORA ZWIĄZKU HARCERSTWA POLSKIEGO…

- ZOBOWIĄZANIE INSTRUKTORSKIE DH JAKUBA SOBECKIEGO

 

Instruktorem ZHP zostaje się po zrealizowaniu próby instruktorskiej - wykonaniu odpowiednich zadań i złożeniu Zobowiązania Instruktorskiego - czyli po złożeniu pewnego rodzaju obietnicy. Rozkazem Komendanta Hufca (L10/2015 z dnia 24.04.2015r.) do złożenia Zobowiązania Instruktorskiego został dopuszczony dh Jakub Sobecki.

Uroczystym dniem złożenia Zobowiązania okazał się czwartek 28 czerwca. Niczego niespodziewający się dh Kuba został zabrany przez dh Komendanta na spacer w okolice pałacu w Gliśnie. Na trasie spaceru czekali harcerze i instruktorzy, którzy mieli do przekazania wiele ciekawych myśli na nową instruktorską drogę. Dh Jakub został również zachęcony do głośnych przemyśleń nt. bycia instruktorem. Kierowany dźwiękiem gitary kandydat na przewodnika doszedł do ruin zamku, gdzie przy blasku ogniska i pochodni czekało na niego grono instruktorów z opiekunami próby, dh Natalią i dh Wiesławem, oraz jego drużyna 2 DH Wataha.

Gawęda  dh Kasi, ciepłe słowa opiekuna i ten magiczny moment: wciągnięte dwa palce w kierunku ogniska i sztandaru oraz wypowiedzenie treści Zobowiązania Instruktorskiego była dotąd najważniejszą chwilą w harcerskim życiu dh Jakuba. Bezpośrednio po Zobowiązaniu pod Krzyżem przewodnika zagościła granatowa podkładka. 

Od tej chwili Hufiec Sulęcin zyskał w swoich szeregach nowego instruktora. 

Druhowi Kubie serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów na harcerskiej drodze służby.


 II RAJD WĘDRÓWKA ALANA

 

W dniach 15-17 maja br. w Gliśnie odbył się II rajd harcerski "Wędrówka Alana" zorganizowny przez 2DH Wataha.

Tuż po apelu organizatorzy przygotowali grę strategiczną "Flaga". Jedna z flag została tak skutecznie ukryta, że nawet patrol, który ją chował, nie zdołał jej odnaleźć. Atrakcji tego wieczoru było niemało. Po krótkim odpoczynku (i mało owocnych poszukiwaniach zaginionej flagi) patrole wyruszyły na bieg nocny polegający na odpowiadaniu na wilcze pytania, które były umieszczone na terenie całej miejscowości.

Kiedy ptaki swoimi trelami witały nowy dzień, harcerze już dawno byli na trasie gry dziennej liczącej ok. 25 km i 13 punktów kontrolnych. Zadania na trasie bytły bardzo zróżnicowane, począwszy od pływania kajakiem, przeprawę przez bagna, szybkie zbicie taboretu, przez rozstawienie namiotu na czas, na strzelaniu z wiatrówki kończąc. Na Uroczysku w Żubrowie czekał na nas pyszny obiad przygotowany przez Panie z KGW Glisno. Patrole rywalizowały ze sobą w dwóch kategoriach wiekowych: starszoharcerskiej i wędrowniczej. Klasyfikacja generalna przedstawiała się w następujący sposób:

w kategorii satrszoharcerskiej:

 • I m-ce-- patrol Krąg ze Słubic
 • II m-ce-  patrol Delta z Cybinki
 • III m-ce- patrol Płomyki z Trzemeszna,

w kategorii wędrowniczej:

 • I m-ce- patrol Red One z Sulęcina
 • II m-ce- patrol Cygnus ze Smogór.

Nagrody były bardzo ciekawe, od sportowych po pionierskie. Rajd można śmiało zaliczyć do udanych.Oby w przyszłym roku były same pierwsze miejsca i równie smaczny obiad :)


VII RAJD SZLAKIEM STALOWYCH KOPUŁ

 

W dniach 9-10 maja w Kursku odbył się siódmy rajd harcerski "Szlakiem Stalowych Kopuł" organizowany przez Hufiec Międzyrzecz, w którym to już kolejny raz udział wzięła 9 DH Płomyki z naszego hufca - zastęp Węgielki oraz zastęp Iskierki.

Pierwszego dnia o godz 10.30 13 patroli kolejno wyruszało na trasę liczącą ok. 12 km.W tym roku trasa rajdu przebiegała w północnej części Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego wokół miejscowości Kursko. Uczestnicy mieli możliwość zobaczyć jedne z najciekawszych grup warownych: Grupę Warowną Schill, Grupę Warowną Nettelbeck, unikatowy most obrotowy i wiele innych ciekawych miejsc i obiektów. Atrakcją niespotykaną nigdzie indziej była możliwość zwiedzania bunkrów Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Uczestnicy musieli zmierzyć się z takimi zadaniami, jak sygnalizacja, szyfry, poszukiwanie skarbów wykrywaczem metalu, podstawowe umiejętności pionierskie, a także kucharskie!  Po wielkich zmaganiach na trasie dziennej przyszła kolej na ognisko, na którym każdy patrol musiał zaprezentować piosenkę, która napisał. 

Niedziela powitała nas chłodem poranka i promykami słońca. Wszyscy harcerze sprawnie zjedli śniadanie, spakowali swoje bagaże i udali się do pobliskiego kościoła. Oprawę liturgiczną i muzyczną mszy przygotowali uczestnicy rajdu. Na zakończenie wspólnie harcerze i instruktorzy odśpiewali „Modlitwę harcerską”. 

 Po mszy odbył się apel podsumowujący rajd, ogłoszono wyniki i wręczono nagrody.

W kategorii satrszoharcerskiej Iskierki zajęły VI m-ce, a Węgielki wygrały w kategorii młodszoharcerskiej :).

Organizatorzy spisali się na medal, trasa przyjemna i ciekawa. Żadne słowa nie oddadzą atmosfery tego rajdu. Tam po prostu trzeba być :)


RAJD RODZINNY

 

2 maja 2015r. w Sulęcinie odbył się Piknik Rodzinny. Oczywiście harcerzy tam nie zabrakło. Zorganizowaliśmy po raz kolejny "Rajd Rodzinny". Każda chętna rodzina mogła zapisać się i na kilku punktach kontrolnych zdobywać punkty. Po przejściu wszystkich zadań zdobywała dyplom oraz nagrodę rzeczową. Obsadziliśmy 4 konkurencje: most linowy, strzelanie z łuku, narty fińskie oraz wchodzenie po skrzynkach z asekuracją linową. Za każde zadanie można było zdobyć 10 punktów. Rodziny które startowały były tak sprawne, że prawie każda zdobyła maksymalną liczbę punktów. Dla uczestników zapewniliśmy również kiełbaski z ogniska oraz coś do picia. Około godz. 20 wszyscy usiedliśmy przy ognisku i odbyło się śpiewogranie. Sądząc po frekfencji i uśmiechach na twarzach, konkurencje podobały się mieszkańcom. Wszystkim uczestnikom gratulujemy - i do zobaczenia za rok :)


VIII RAJD HARCERSKI "CZERWONA JEDYNKA"

W dniach 17-19 kwietnia Sulęcin znów zabrzmiał jednogłośnym Czuwaj. To właśnie w tych dniach odbył się VIII już Rajd Harcerski "Czerwona Jedynka". Na starcie pojawiło się 130 harcerzy zorganizowanych w 15 patrolach. Zjechały drużyny z Sulęcina, Glisna, Smogór, Zbąszynka, Zbąszynia, Kostrzyna, Kamionnej, Rzepina, Strzelec Krajeńskich. Celem rajdu była dobra harcerska zabawa oraz promocja miasta Sulęcina i okolic, zwłaszcza tak urokliwych miejsc jak Zespół Przyrodniczo - Krajobrazowy „Uroczysko Lubniewsko”. Organizatorem Rajdu była 3 DSH RED ONE z Sulęcina.

Rajd rozpoczął się uroczystym apelem w piątkowy wieczór na placu Czarneckiego w Sulęcinie. Swoją obecnością zaszczycili nas Witold Wasylków - Nadleśniczy Nadleśnictwa Sulęcin oraz zastępca komendanta Powiatowej Komendy Policji w Sulęcinie, nadkom. Emilian Pal. Apelem zainaugurowaliśmy równocześnie rozpoczęcie obchodów 70-lecia powstania harcerstwa na ziemi sulęcińskiej.

Po zakończeniu apelu dowódcy patroli udali się na odprawę a reszta przybyłych przygotowywała się do koncertu zespołu "NO NAME" z Glisna. Po odprawie wszyscy razem udali się na koncert aby rozluźnić się trochę przed dalszą częścią wieczoru. O godzinie 23.15 patrole wyruszyły na grę nocną opartą na historii Hufca Sulęcin, historii drużyny 3 DSH RED ONE, historii naszego bohatera, czyli Cichociemnych oraz historii Szarych Szeregów. Chcieliśmy tym samym podkreślić jak ważne są dla nas dzieje harcerstwa na naszych ziemiach oraz historia całego ZHP. Po wyczerpującej grze przyszedł czas na krotki odpoczynek.

W sobotę pierwsze patrole wyruszyły na grę dzienną już o 6.30 W tym roku większość trasy, dzięki porozumieniu z 17 WBZ, Komendą Poligonu w Wędrzynie i 45 WOG w  Wędrzynie, biegła przez poligon wojskowy. Jednak żeby tradycji stało się zadość punkty na naszych pięknych wąwozach też musiały być :)  Harcerze w tym roku mieli do pokonania takie zadania jak strzelanie z wiatrówki na strzelnicy w ZSLIZ w Sulęcinie, tradycyjna beczka, gra terenowo-literowa na miasteczku wojskowym, przejście po podziemiach i wydostanie z budynku rannego, Psychola, bieg w strefie skażonej w OP2, "Śnieżnik" - symulator działań wojskowych gdzie strzelali z karabinów maszynowych i wyrzutni rakiet RPG, kajaki, bojówkę u Straży Pożarnej, wyznaczanie azymutów, telefony polowe, liny oraz dwa mokre bagienne punkty. Podczas gry uczestnicy mogli również zobaczyć pokaz sprzętu wojskowego - medycznego i bojowego - wykonany przez żołnierzy z 17 WBZ. Trasa gry dziennej wynosiła 23km.

Późnym wieczorem odbył się apel podsumowujący zmagania rajdowe. Apel swoją obecnością uświetniła go dyrektor biura poselskiego posłanki Bożeny Sławiak, pani Natalia Danielewicz. W tym roku zmieniono system oceniania - oddzielnie była podsumowywana gra dzienna i nocna. Patronat nad grą nocną objął Komendant Hufca Sulęcin, nad grą dzienną na trasie wędrowniczej - burmistrz Sulęcina Dariusz Ejchart, a na trasie starszoharceskiej - starosta powiatu sulęcińskiego Patryk Lewicki. Nagrody dla zwycięskich patroli wręczyli Pani Natalia Danielewicz z przedstawicielami 3 DSH RED ONE, a puchar burmistrza i starosty wręczał zwycięzcom obydwu tras komendant rajdu phm. Artur Pawlik.

 

Zwycięzcami tegorocznej edycji okazali się:

Na grze nocnej: 7 DW CYGNUS ze Smogór
Na trasie starszoharcerskiej: 2 DH WATAHA z Glisna
Na trasie wędrowniczej: Patrol BEZDOMNI z Kamionnej i Międzychodu

Niedzielny poranek przywitał wstających pięknym słońcem. Po wysprzątaniu miejsca zakwaterowania drużyny rozjechały się do swoich rodzinnych miejscowości, aby szlifować formę na kolejny rok. Wielu uczestników potwierdzało że jest to rajd na który czekają cały rok – jeden z najlepszych w województwie. Wielu „weteranów” jeździ na ten rajd od pierwszej edycji i na pewno wrócą tu za rok.


HARCERZE NA JARMARKU KOGUCIM

Już po raz siódmy w Sulęcinie, w Niedzielę Palmową (29.03.2015.) odbył się Polsko-Niemiecki Jarmark Koguci. Ideą Jarmarku jest inspirowanie mieszkańców Gminy Sulęcin, mieszkańców okolicznych miejscowości oraz mieszkańców miast partnerskich z Niemiec do podtrzymywania tradycji wielkanocnych. Na Placu Czarnieckiego ustawiono niezliczoną ilość stoisk z wyrobami świątecznymi, wśród których było również stoisko harcerzy z Hufca Sulęcin.

Sprzedaż wyrobów świątecznych oraz harcerska loteria miała na celu pozyskanie środków na zakup plakietek hufca. Poza akcją zarobkową harcerze uatrakcyjnili Jarmark prowadząc zabawy dla najmłodszych.

W akcję zaangażowały się wszystkie drużyny Hufca. 


I RAJD "SZLAKIEM WILKÓW MORSKICH"

I Rajd Harcerski „Szlakiem Wilków Morskich” zorganizowany przez 9 DH „Płomyki” odbył się w dniach 20-22.03.2015r. w Trzemesznie, przy wsparciu finansowym ze strony radnych: p. A.Miglujewicza oraz p. B.Dudasz. Rajd miał charakter integracyjny, bo patrole były mieszane, i zarazem fabularny, gdyż w czasie jego trwania każdy uczestnik wcielał się w rolę pirata. Tuż apelu odbył się happening, w trakcie którego każda załoga pod dowództwem swojego kapitana zmagała się z pirackimi zadaniami: wykonanie tatuaży, szycie bandery, nauka piosenki „Pacyfik” i oczywiście szukanie skarbu.

         Wieczór  upłynął załogom przy dźwiękach muzyki szanty, gdyż jego główną atrakcją był koncert w wykonaniu dh Miłosza, dh Darka, dh Mateusza, dh Michała, dh Macieja oraz dh Krzyśka.

         Kolejnego dnia załogi zmagały się w biegu harcerskim na trasie ok. 15 km. Rywalizacja obejmowała m.in. strzelanie z wiatrówki, holowanie improwizowanego statku marki Opel, stawianie sztaksla, przejście po moście linowym czy smażenie jajka na folii aluminiowej. Każda załoga musiała również zbierać śmieci na wyznaczonym odcinku trasy. Największym zainteresowaniem cieszył się punkt z grochówką gotowaną nad ogniskiem. Po powrocie do bazy kolejnym smacznym punktem programu był piracki tort dla każdej załogi.

Wyniki końcowe współzawodnictwa wyglądały następująco:

 • I miejsce „Niezłomny Tytanik”- dh Karina AKO Apanowicz
 • II miejsce „Myszy Lądowe”- dh Jakub SOBOL Sobecki
 • III miejsce „9 rozbójników i hipis”- dh Mateusz MISIEK Sikora
 • IV miejsce „Pirackizad”- dh Alicja ALFA Apanowicz

Wszystkim odważnym gratulujemy podjęcia wyzwania i stawienia się na pokładzie I Rajdu „Szlakiem Wilków Morskich”. Każdy uczestnik rajdu udowodnił, że zasługuje na miano prawdziwego pirata.

Film z imprezy - TUTAJ


I RAJD „VIKING”

Pierwsza edycja Rajdu „Viking” odbyła się w dniach 6-8.03.2015r. i została zorganizowana przez 1 DH „Saltus” wraz z zastępem „Ignis” z 9 DH „Płomyki”. W organizację rajdu włączyło się również Koło PZW Sulęcin nr 2 LIN. Była to impreza fabularna oparta na książce Johna Flanagana "Wyrzutki". Na dwa dni każdy wcielił się w wikinga i przechodził  „szkolenie” na prawdziwego wojownika. W rajdzie uczestniczyło 5 drużyn: 3 DSH „Red One”, 2 DH „Wataha”, 7 PDW „Cygnus” 9 DH „Płomyki” oraz 12 DSH „Ogień” z Międzyrzecza. Z racji integracyjnego charakteru rajdu, tuż po apelu podzieliśmy się na 6 mieszanych klanów i do późnego wieczora rywalizowaliśmy o to, czyja wioska jest silniejsza i mądrzejsza, która wykaże się większą odwagą, a która sprytem.

Następnego dnia klanami wyruszyliśmy w 24 kilometrową trasę nieopodal Sulęcina pomiędzy jeziorami pierwszym, drugim, trzecim i czwartym.. Nie było łatwo. Musieliśmy zbudować sobie szałas, zrobić kompas, pokonać innych wojowników, a nawet uwolnić naszego przywódcę. Oczywiście na koniec było podsumowanie wyników, które przedstawiały się następująco:

 • I miejsce: „Polaris”- dh Karina Apanowicz
 • II miejsce: „Dzielne Woje”- dh Katarzyna Pawlik oraz „Smoczyzad”- dh Emil Dębiński
 • III miejsce: „Dzikie Wilki”- dh Jakub Sobecki
 • IV miejsce: „Batalays”- dh Michał Apanowicz
 • V miejsce: „Turbo Szyszki”- dh Tomasz Biś

Każdy klan na koniec szkolenia otrzymał słodkie upominki, a drużyny uczestniczące w rajdzie - pamiątkowe tabliczki wykonane przez organizatorów.

Impreza zakończyła się wspólnym śpiewograniem i pląsaniem.


HARCERSKI TURNIEJ DRUŻYN „SZCZYT MOŻLIWOŚCI”

W ostatnią sobotę ferii, tj. 28.02.2015r. już po raz kolejny na sali gimnastycznej w Sulęcińskim Gimnazjum odbył się Harcerski Turniej Drużyn "Szczyt Możliwości". Organizatorem była 9DH "Płomyki". W rywalizacji uczestniczyło 5 drużyn: 9DH "Płomyki", 3DSH "Red One", 2DH "Wataha", 7DSH "Cygnus" oraz 1DH "Saltus" wraz z drużynowymi, dla których były przewidziane osobne zmagania.

Tegoroczne jury w składzie: hm. Katarzyna Pawlik, ćwik Emil Dębiński oraz phm. Natalia Wójcik oceniało zmagania drużyn w konkurencjach z zakresu wiedzy harcerskiej, pokazie tańca (rock&roll) oraz konkurencjach sportowych. Jednak zwyciężyć mogła tylko jedna drużyna. Tegorocznym laureatem turnieju została próbna 7DW "Cygnus", natomiast w kategorii drużynowych najlepsza okazała się pwd. Karina Apanowicz.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia za rok.


DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ

Dnia 14.02.2015 nasz Hufiec Sulęcin świętował „Dzień Myśli Braterskiej” -  święto wszystkich skautów.

Obchody naszego święta rozpoczął koncert drużyny Ciacho i zespołu No Name. Następnie Komendant Hufca Sulęcin phm. Artur Pawlik wyróżnił instruktorów, drużynowych, harcerzy i przyjaciół harcerstwa aktywnie działających na rzecz hufca pamiątkowymi podziękowaniami. Instruktorzy symbolicznie wyrazili wdzięczność za wielkie zaangażowanie komendanta.

Po części oficjalnej wszyscy przeszli na dwór i tam grupami ruszyliśmy w trasę po Sulęcinie. Zadaniem było rozszyfrowanie haseł które zdobywaliśmy na kolejnych punktach oraz wysłanie życzeń dla wszystkich drużynowych. 

Dzień zakończył się spotkaniem z gen. Robertem Baden Powellem.

Do zobaczenia za rok. Czuwaj!


KURS MAŁEJ KADRY

W dniach 17-18 stycznia oraz 7-8 lutego 2015r. w Sulęcinie odbył się "Rajd Zielono-Brązowych Sznurów", który był jednocześnie kursem małej kadry. Zorganizowała go Komenda Hufca w Sulęcinie, a komendantem została hm. Katarzyna Pawlik. Był to kurs dla przybocznych oraz zastępowych w którym udział wzięli harcerze z hufców Sulęcin oraz Słubice.

Uczestnicy zdobyli wiele umiejętności przydatnych w pracy z zastępem i drużyną, takich jak prowadzenie finansów drużyny, planowanie dobrej zbiórki, pierwsza pomoc czy pionierka. Zajęcie były bardzo różnorodne, prowadzone z pomysłem i przeplatane grami i zabawami które utrwalały wiedzę uczestników. Jednym ze sprawdzianów było przeprowadzenie fabularnej gry terenowej dla instruktorów, co kursantom udało się w 100%.

Uczestnicy po ukończeniu kursu zdobyli patent przybocznego lub zastępowego. Zajęcia prowadzili doświadczeni instruktorzy Hufca Sulęcin: hm. Katarzyna Pawlik (BOKK), phm. Artur Pawlik, hm. Jerzy Lasota, hm. Wiesław Wójcik, phm. Natalia Wójcik, pwd. Karina Apanowicz, pwd. Mateusz Sikora, pwd. Sebastian Marciniak, pwd. Miłosz Miklaś, ćwik Dariusz Cichała.

Wszyscy uczestnicy ukończyli kurs pomyślnie.